بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، امروزه برخی از رانندگان اطلاعات کافی را در مورد خودرو و روش های نگهداری از آن دارند. داشتن اطلاعاتی در مورد نکات فنی خودرو به رانندگان کمک می کند تا به موقع بتوانند مشکل خودرو را تشخیص داده و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهند.

یکی از مسائل مهم در نگهداری خودرو، تعویض روغن گیربکس می باشد که تاثیر مهمی بر سلامت و عمر خودرو دارد. مطالعه این مقاله شما را با نکاتی در مورد تعویض روغن گیربکس آشنا می کند.

روغن گیربکس چیست؟

روغن گیربکس با نام های روغن چرخ دنده و روغن واسکازین شناخته می شود. این روغن از موادی تشکیل شده که به خوبی از چرخ دنده ها محافظت می کنند. روغن گیربکس بر اساس شناسه کیفی API دسته بندی می شود.

مهم ترین خاصیت روغن گیربکس، گرانروی بالا و سازگاری زیاد آن با فلزات جعبه دنده است. ورود ذرات گرد و غبار به آن و استفاده طولانی مدت در دمای بالا موجب می شود تا خاصیت روغن کم شود. به همین خاطر باید مقدار این روغن را به طور مرتب در خودرو چک کنیم تا آسیبی به خودرو وارد نشود.

اهمیت تعویض روغن گیربکس :

روغن گیربکس نقش مهمی در عمر خودرو دارد. تعویض به موقع روغن گیربکس باعث کم کردن استهلاک خودرو می شود. در صورتی که روغن گیربکس تعویض نشود یا تعویض آن با تاخیر صورت گیرد، صدمات جدی و هزینه های سنگینی را به خودرو وارد می کند. روغن گیربکس برای روانکاری انواع جعبه دنده به کار می رود.

با گذشت زمان، یاتاقان و دنده ها دچار فرسایش می شوند. این امر باعث می شود تا ذرات فلزی میکروسکوپی وارد روغن گیربکس شوند و باعث کاهش کیفیت آن گردند. در این زمان، روغن نمی تواند به صورت مناسبی جعبه دنده را روانکاری نماید.

حرارت تولید شده در گیربکس های اتوماتیک، بیشتر از گیربکس های دستی می باشد و این امر موجب کاهش کیفیت روغن گیربکس در گذر زمان می شود.

به طور کلی در مورد انواع گیربکس ها، ورود ذرات فلزی به روغن و تماس با قطعات فرسوده باعث کاهش کیفیت روغن گیربکس می گردد. در صورتی که روغن گیربکس به موقع تعویض نشود، عمر سیستم انتقال قدرت در خودرو کاهش می یابد.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس :

زمان تعویض روغن در گیربکس دستی و اتوماتیک متفاوت می باشد.

– بهترین زمان تعویض روغن در گیربکس دستی :

زمان تعویض روغن در گیربکس دستی به دیسک و صفحه کلاچ بستگی دارد. بسیاری از تعمیرکاران پیشنهاد می کنند تا زمانی که رانندگان برای تعویض دیسک و کلاچ به تعمیرگاه مراجعه کردند، همان موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایند.

عمر مفید دیسک و صفحه کلاچ، معمولا بین 80-65 هزار کیلومتر می باشد. بهتر است پس از طی این مقدار مسافت، اقدام به تعویض دیسک، صفحه کلاچ و روغن گیربکس کنند.

– بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک :

استفاده از روغن های گیربکس مرغوب باعث افزایش طول عمر خودرو شما می شود. روغن واسکازین در گیربکس های اتوماتیک علاوه بر روانکاری باعث جلوگیری از اصطکاک و کنترل دمای خودرو می گردد.

استفاده از روغن گیربکس با کیفیت موجب خنک شدن خودرو و کنترل اصطکاک صفحه کلاچ می شود.

به طور کلی بهتر است تا پس از طی مسافت 60 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک نمایید. در صورتی که در عرض 3 سال به اندازه 60 هزار کیلومتر راه نرفتید، تعویض روغن گیربکس را انجام دهید. با گذشت زمان، کیفیت روغن گیربکس اتوماتیک کاهش می یابد و نیاز است تا تعویض شود.

علائم تعویض روغن گیربکس :

برای داشتن خودرویی سالم، همواره به علائم توجه کنید. وجود این علائم، شما را راهنمایی می کند تا مشکل خودروی خود را سریع تر متوجه شوید و در جهت رفع آن اقدام نمایید.

در مورد زمان تعویض روغن گیربکس، معمولا بر روی بدنه قوطی های روغن ، اطلاعاتی نوشته شده است. اما توجه داشته باشید که ممکن است زمان تعویض روغن گیربکس زودتر از موقع ثبت شده فرا برسد.

در صورتی که متوجه تغییر رنگ روغن گیربکس شدید برای تعویض آن اقدام نمایید. گاهی اوقات صداهای غیر عادی در زمان تعویض دنده شنیده می شود و یا دنده به سختی تعویض می گردد.

اینها نشانه هایی از فرا رسیدن زمان تعویض روغن گیربکس می باشند. علاوه بر این، در رفتن دنده هم می تواند علامتی برای تعویض روغن گیربکس باشد.

روش سنجش سطح روغن گیربکس :

– سنجش سطح روغن در گیربکس دستی : معمولا در گیربکس های دستی، میله سنجش روغن وجود ندارد در این حالت باید به تعمیرگاه مراجعه نمود تا میزان روغن گیربکس به درستی اندازه گیری شود.
– سنجش سطح روغن در گیربکس اتوماتیک : برای سنجش سطح روغن در گیربکس های اتوماتیک، ابتدا خودرو را در یک سطح صاف پارک کنید. برای اینکه سطح روغن را مشاهده کنید، موتور باید روشن باشد. در برخی موارد برای بازدید سطح روغن، موتور باید روشن باشد و گیربکس در حالت PARK و در برخی موارد موتور روشن و گیربکس در حالت NEUTRAL باشد. کاپوت خودرو را بالا بزنید. لوله روغن گیربکس را پیدا کنید. برای این کار می توانید از کاتالوگ خودرو استفاده کنید. در صورتی که کاتالوگ در دسترس نبود، میله ی بازدید، قسمتی شبیه به دستگیره دارد، پس در ابتدا به دنبال یک دستگیره بگردید.

توجه داشته باشید که اگر خودرو شما محرک جلو است، میله بازدید در قسمت جلوی موتور و اگر محرک عقب است احتمالا میله بازدید در قسمت پشت موتور قرار دارد.
در ادامه باید میله بازدید را از محل آن خارج کنید. در این موقع یک پارچه یا دستمال همراه داشته باشید. زمانی که میله را از جای خود خارج کردید، با دستمال آن را تمیز کنید و دوباره در جای خود قرار دهید. پس از این کار، میله بازدید را از جای خود خارج کنید و سطح روغن را بر روی آن مشاهده نمایید. بر روی میله دو خط یا علامت وجود دارد. اگر سطح روغن زیر خط پایینی باشد، نیاز به اضافه کردن روغن می باشد. سطح مایع حداقل باید بین دو علامت باشد.
در زمانی که مشغول این کار هستید به ظاهر روغن هم توجه کنید. اگر رنگ آن شیری باشد یعنی فاسد شده است. در صورتی که خیلی تیره باشد، روغن سوخته است. در این زمان باید خودرو خود را بررسی کنید و از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

پیامدهای تعویض نکردن روغن گیربکس :

در صورتی که روغن گیربکس به موقع تعویض نشود، عمر خودرو کاهش می یابد. این امر باعث آسیب به چرخ دنده ها و یاتاقان می گردد. دور موتور در خودرو افزایش می یابد و خودرو شروع به لرزیدن می کند. تعویض دنده های دستی به سختی صورت می گیرد و در خودروهای اتومات، تغییر دنده با شدت انجام می شود.
عدم تعویض به موقع روغن گیربکس باعث ایجاد سر و صدا در حالت خلاص خودرو می گردد. علاوه بر این، روغن گیربکس بیش از اندازه داغ می شود و بوی سوختگی در خودرو ایجاد می گردد.

سخن پایانی :

برای اینکه خودرویی سالم داشته باشید، به نکات فنی خودرو توجه کنید. سعی کنید به طور مرتب، به تعمیرگاه مراجعه کرده و سلامت قسمت های مختلف خودرو را چک کنید. برای این کار از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. این کار نیاز به تخصص و تجهیزات خاص دارد و همواره باید کار را به کاردان سپرد.