مقالات

گیربکس پی دی کی (PDK) چیست؟

گیربکس پی دی کی PDK چیست؟

گیربکس پی دی کی (PDK) چیست؟ اگر به خرید یک پورشه نو یا کارکرده فکر می کنید یا اگر فقط از طرفداران این برند هستید، ممکن است حروف PDK را در مشخصات یک خودروی خاص دیده باشید و از خود پرسیده باشید که معنای آن چیست؟ به زبان ساده، PDK به معنای گیربکس اتوماتیک دوکلاچه می باشد. این نام از کلمه آلمانی “Porsche Doppel kupplungsgetriebe” گرفته شده است.

گیربکس پی دی کی (PDK) چیست؟

سیستم PDK از زمانی که برای اولین بار در سال 2007 معرفی شد تا حد زیادی جایگزین گیربکس تیپ ترونیک معمولی در طیف وسیعی از پورشه ها شده است. اگر چه مدل های فعلی و نسل قبلی آن هنوز از گیربکس اتوماتیک معمولی استفاده می کنند. اصول اولیه PDK مانند اکثر گیربکس های دوکلاچه است که دارای دو کلاچ و در اصل دو گیربکس در یک بدنه هستند. یک کلاچ با دنده های اول، سوم، پنجم، هفتم و عقب کار می کند و کلاچ دوم دنده های دوم، چهارم و ششم را مدیریت می نماید.

پورشه در ابتدا این فناوری را در دهه 1960 آزمایش کرد و آن را در خودروهای مسابقه ای خود نصب کرد، اما دو دهه دیگر توسعه یافت تا اینکه برای استفاده در خودروهای جاده ای، تولیدی مناسب تشخیص داده شد.

گیربکس پی دی کی PDK چیست؟

نحوه کارکرد گیربکس (PDK)

نحوه کارکرد گیربکس پی دی کی به طوری است که بر خلاف گیربکس دستی، زمانی که یکی از دنده ها جدا می شود، دنده بعدی آنقدر سریع درگیر می شود که وقفه در قدرت تقریباً غیرقابل محسوس است. این گیربکس از زمان تعویض دنده زیر 100 میلی ثانیه بهره می برد و شتابی فوق العاده دارد.

مزایای گیربکس pdk

یک کیمن 718 با گیربکس دستی، 5.3 ثانیه طول می کشد تا از حالت سکون به سرعت 62 مایل در ساعت برسد. در حالی که یک خودروی مجهز به PDK می تواند همان سرعت را در 4.9 ثانیه به دست آورد. البته ممکن است یک خودرو با گیربکس pdk در 4.7 ثانیه به سرعت 62 مایل بر ساعت برسد.

سرعت تعویض سریع و تقریباً بدون مرز این گیربکس، راحتی و عملکرد را افزایش می دهد. شما می توانید در حالت تمام اتوماتیک، تعویض دنده بسیار نرم را تجربه کنید.

همه مدل‌های PDK، مجهز به دنده‌ها یا دکمه‌ هایی هستند که به رانندگان اجازه می ‌دهد کنترل تغییر دنده را در دست بگیرند و سرعت تعویض دنده را خود تعیین کنند.

کاهش مصرف سوخت، شتاب بالا، بهبود فرماندهی، افزایش سطح رفاه، تعویض دنده بسیار سریع و زمان پاسخ دهی خیلی کم از دیگر مزایای گیربکس pdk می باشد.

گیربکس پی دی کی PDK چیست؟

ماهیت گیربکس PDK

هردو کلاچ هم مرکز و در راستای محور اصلی خودشان در جعبه دنده قرار می گیرند. کلاچ اول با دنده های فرد و کلاچ دوم با دنده های زوج ارتباط برقرار می کند. با درگیر بودن دنده‌های فرد توسط کلاچ اول، دنده‌های زوج در حالت استندبای، توسط کلاچ دوم برای تعویض دنده آماده می‌شوند تا در کسری از ثانیه و بدون ایجاد وقفه در خط انتقال قدرت، عمل تعویض دنده صورت گیرد.

این جعبه دنده که توسط کمپانی پورشه طراحی شده روی برخی از ماشین های این کمپانی نصب شده که از اصلی ترین آن ها می توان به مدل کیمن اشاره کرد.

تعمیر گیربکس PDK

اگر به برخی نکات توجه کنید، کمتر گیربکس شما دچار خرابی می شود و هزینه کمتری برای تعمیر یا تعویض گیربکس متحمل می شوید.

گیربکس پی دی کی PDK چیست؟

خطاهای گیربکس را جدی بگیرید و به محض مشاهده به تعمیرگاه مراجعه کنید و مشکل را حل کنید. زیرا به وجود آمدن مشکل کوچک، ممکن است تبدیل به مشکلی بزرگ شود و سایر قطعات خودرو را نیز خراب کند. روغن گیربکس را در زمان مناسب و کیلومتر تعیین شده تعویض کنید. خودرو را موتور شویی نکنید. زیرا سیستم برقی این خودرو ها بسیار پیچیده و حساس هستند و ممکن است با این کار به خودرو آسیب وارد کنید.

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 9 =