گیربکس اتوماتیک ایران خودرو ، یکی از بزرگترین دستاوردها در صنعت خودرو، گیربکس اتوماتیک می باشد. رانندگی با این خودرو ها بسیار راحت است. همچنین نیازی به پای چپ برای گرفتن کلاچ ندارد. زیرا گیربکس اتوماتیک بصورت خودکار تعویض دنده را انجام می دهد. گیربکس اتومات دارای انواع مختلفی می باشد. این نوع گیربکس به نگهداری و توجه ویژه ای نیاز دارد. زیرا در صورت خراب شدن باید هزینه های بیشتری برای تعمیر آن پرداخت نمود. برای آشنایی بیشتر با گیربکس اتوماتیک همراه ما باشید.

گیربکس اتوماتیک ایران خودرو

گیربکس اتوماتیک رابط بین موتور و چرخ می باشد. گیربکس ها وظیفه انتقال نیرو از موتور به چرخ ها را دارند. اما نحوه عملکرد آنها متفاوت است. شرکت های سایپا و ایران خودرو از گیربکس اتوماتیک برای خودروهای خود استفاده می کنند. اگر خودروی شما از شرکت ایران خودرو می باشد، برای نصب گیربکس اتوماتیک آن می توانید به نمایندگی نصب گیربکس اتوماتیک ایران خودرو مراجعه کنید.

نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک

1- در گیربکس های اتوماتیک نیروی مکانیکی از موتور دریافت شده و توسط مبدل گشتاور به گیربکس منتقل می شود.
برای چگونگی درک این انتقال، پنکه سمت چپ به برق متصل است و هوا را به بیرون پرتاب می کند. پنکه سمت راست خاموش است. اما پروانه های آن در اثر جریان هوا پرتاب شده از پنکه رویرو می چرخد. در واقع عملکرد این بخش شبیه به پنکه است. با این تفاوت که به جای هوا، روغن گیربکس دمیده می شود. همچنین مسیر چرخش روغن گیربکس، سیکل بسته می باشد.

2- نیروی دریافت شده، محور ورودی گیربکس را می چرخاند. تعیین وضعیت لیور (دسته دنده گیربکس اتوماتیک) توسط راننده، دور موتور و سرعت حرکت خودرو از عوامل تعیین کننده سرعت و جهت چرخش محور خروجی گیربکس هستند.

3- سیستم تعیین دنده در گیربکس اتوماتیک
در این بخش سرعت چرخش چرخ دنده رینگی همان سرعت محور خروجی گیربکس می باشد. چرخ دنده های اطراف محور ورودی گیربکس، قابلیت چرخش به دور خود و محور چرخ دنده مرکزی را دارد. ECU با قفل کردن حرکت برخی از چرخ دنده ها، تناسب افزایش سرعت و قدرت در گیربکس را تعیین می کند. عمل قفل کردن و یا آزاد کردن هر یک از آنها با فرمان های الکتریکی (سلکتور) و از طریق جریان روغن و الکتریسیته انجام می شود.

انواع گیربکس اتوماتیک

1- گیربکس سیاره ای یا خورشیدی AT

از متداول ترین نوع گیربکس های اتوماتیک در خودروها، گیربکس سیاره ای می باشد. در این نوع گیربکس انتقال قدرت از طریق چرخ دنده های خورشیدی سیاره ای صورت می گیرد. سیستم کلاچ اتوماتیک گیربکس AT، هیدرولیکی است. همچنین دارای سیستم کنترلی می باشد. گیربکس خودروهای سوزوکی ویتارا، اچ سی کراس و هایما S7 از این نوع محسوب می شود.

2- گیربکس اتوماتیک AMT

این نوع گیربکس ها همان گیربکس معمولی و یا دستی می باشند. اما با نصب عملگر های الکترومکانیکی روی آنها، عمل تعویض دنده و کلاچ گیری به صورت خودکار انجام می شود. مهم ترین مزیت گیربکس اتوماتیک AMT، ارزانتر بودن و ساده تر بودن آن می باشد.

3- گیربکس انتقال قدرت CVT

در این نوع گیربکس انتقال نیرو، توسط 2 مخروط و یک تسمه فلزی یا پلیمری که مخروط ها را بهم متصل می کند، انجام می شود. مهم ترین مزیت این نوع گیربکس، پیوستگی تعویض دنده است.

4- گیربکس دو کلاچه DCT

ساختار گیربکس دو کلاچه شباهت بسیار زیادی با دستی دارد. با این تفاوت که این نوع گیربکس شامل 2 گیربکس مستقل (برای دنده های زوج و فرد) می باشد. هر کدام از این گیربکس ها به یک مجموعه کلاچ متصل هستند. عمل تعویض دنده و کلاچ گیری توسط عملگرهای الکترومکانیکی صورت می گیرد. از مهم ترین مزیت این نوع گیربکس ها می توان افت انرژی کم و راندمان انتقال قدرت بالا را نام برد.

تفاوت گیربکس اتوماتیک و دستی

خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک برخلاف دستی، پدال کلاچ ندارند. در گیربکس اتوماتیک همه عمل ها بصورت خودکار انجام می شوند. اما در گیربکس دستی نیاز به تعویض دنده بصورت دستی می باشد. عملکرد این دونوع گیربکس مانند هم می باشد اما نحوه عملکرد آنها متفاوت از یکدیگر است.
اگر خودروی شما از شرکت ایران خودرو می باشد، می توانید برای نصب گیربکس اتوماتیک به نمایندگی نصب گیربکس اتوماتیک ایران خودرو مراجعه کنید.

عوامل مخرب گیربکس

گفتیم که گیربکس اتوماتیک به توجه و نگهداری ویژه ای نیاز دارد. در صورت خرابی آن، هزینه های زیادی برای تعمیر باید پرداخت کنید. در صورت استفاده صحیح و رعایت چند نکته ی مهم می توانید عمر گیربکس خودرو خود را افزایش دهید. اما عواملی که باعث خراب شدن گیربکس اتوماتیک هستند، عبارتند از:

• در زمان حرکت از تعویض حالت گیربکس (P،R ، N و D) خودداری کنید.
• در حالت خلاص یعنی N، رانندگی نکنید.
• در زمان گاز دادن حالت Drive را انتخاب نکنید.
• قبل از توقف کامل، حالت پارک یا P را درگیر نکنید.
• به سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک توجه کنید.

سخن آخر

در این مقاله شما را با همه چیز درباره ی گیربکس اتوماتیک آشنا کردیم. رانندگی با خودرو دارای گیربکس اتوماتیک بسیار راحت تر و حساس تر می باشد. هنگام استفاده از این نوع خودروها باید نهایت دقت را داشته باشید تا متحمل ضرر و زیان نشوید. رانندگی اصولی، صحیح و انجام سرویس های دوره ای باعث طولانی شدن عمر خودرو می شوند.