مقالات

هوزینگ گیربکس چیست؟

هوزینگ گیربکس چیست؟

هوزینگ گیربکس چیست؟ یکی از اجزای سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل است. دیفرانسیل ابزاری می باشد که گشتاور انتقالی از سوی موتور را به دو بخش تقسیم می کند تا هر بخش به صورت جداگانه، یکی از چرخ ها را به حرکت در آورد.
اگر خودرو دارای میل گاردان باشد، هوزینگ پس از آن قرار می گیرد. در صورتی که خودرو دارای میل گاردان نباشد، هوزینگ پس از گیربکس قرار دارد.

هوزینگ گیربکس چیست؟

وظایف هوزینگ گیربکس

یکی از اصلی ترین وظیفه های هوزینگ و چرخ دنده داخل آن، تعدیل و تنظیم دور چرخ ها هنگام دور زدن یا حرکت در میدان ها می باشد.
اگر هر دو چرخ به کمک یک محور به هم متصل باشند، چرخ ها زمان دور زدن روی زمین کشیده می شوند و سایش زیاد لاستیک و انحراف اتومبیل رخ می دهد. به همین خاطر محور محرک را به دو قسمت تقسیم می کنند و هر یک را پلوس می نامند.
در حالت کلی، نیروی موتور به وسیله کلاچ به جعبه دنده و از سوی گیربکس به واسطه میل گاردان به دیفرانسیل و از دیفرانسیل به پلوس چرخ ها انتقال می یابد. بدین ترتیب چرخ ها به حرکت در می آیند.

در حالتی که چرخش، مساوی چرخ ها باشد برای اینکه بتوان هر دو پلوس را به کمک یک گاردان به حرکت در آورد، آنها را به کمک جعبه هوزینگ به هم متصل می کنند. برخی از وظایف هوزینگ گیربکس عبارتند از:

• عملکرد دیفرانسیل به عنوان مرحله نهایی کاهش دنده در اتومبیل
• نیرو و قدرت به چرخ ها انتقال می یابند. این در حالی است که چرخ ها با سرعت های مختلفی می چرخند.
• انتقال قدرت موتور به چرخ ها

هوزینگ گیربکس چیست؟

مشکلات هوزینگ گیربکس

در حالتی که چرخ های خودرو در حالت صاف بچرخند، دنده هرزگرد با دنده های پلوس حرکت نمی کند. اما در صورتی که چرخ ها با هم هماهنگ نباشند و خودرو در حالت دور زدن باشد، باید یک چرخ آن در مسیر واقع شده به آهستگی بچرخد. در چنین مواقعی دنده های هرزگرد بر خلاف دنده های پلوس به حرکت در آمده و موجب چرخش سریع یکی از دنده های پلوس می گردند.

مشکلات کلی گیربکس

گیربکس، سیستم مکانیکی پیچیده ای است که به کنترل عملکرد نیرو از سوی موتور به سمت میل لنگ می پردازد. گرما و اصطکاک ناشی از اجزای متحرک موجب خرابی می شود. در صورت رخ دادن هر مشکلی در قسمت گیربکس، فرد باید سریع خودروی خود را به تعمیرگاه ببرد. از عواملی که باعث بروز مشکلات گیربکس می شوند می توان کم بودن یا نشت روغن گیربکس، صداهای ناهنجار، روشن شدن چراغ چک موتور، احساس بوی سوختگی و … را نام برد.

سخن پایانی

گیربکس در دو نوع دستی و اتوماتیک وجود دارد.نصب گیربکس اتوماتیک در مرکز آن با قیمتی مناسب انجام می شود. یکی از اجزای سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل، هوزینگ گیربکس است. هوزینگ گیربکس وظیفه تعدیل و تنظیم دور چرخ ها هنگام دور زدن یا حرکت در میدان ها را بر عهده دارد. در این مقاله با هوزینگ گیربکس چیست آشنا شدید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 11 =