نصب گیربکس اتوماتیک ، خودروها برای انتقال نیرو از موتور به دیفرانسیل و چرخ ها به گیربکس نیاز دارند. گیربکس میزان قدرت و سرعت را با توجه به شرایط جاده و درخواست راننده تنظیم می کند. دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک برای خودروها وجود دارد که گیربکس اتوماتیک خود انواعی دارد. رانندگی با خودرو دارای گیربکس اتوماتیک راحت تر است. در این مقاله با نصب گیربکس اتوماتیک آشنا می شویم.

گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس های اتوماتیک عملکرد خودکار دارند. در خودروهایی که گیربکس اتوماتیک دارند، پدال کلاچ وجود ندارد. این خود تفاوت گیربکس اتوماتیک و دستی است. به طور کلی سیتم های انتقال قدرت نقش مهمی در بهبود کارایی و افزایش راندمان وسایل نقلیه دارند. به کار گیری گیربکس اتوماتیک، کاهش مصرف سوخت و افزایش طول عمر موتور را به دنبال دارد. در این نوع گیربکس تغییر ناگهانی دور موتور و پیچیدگی وجود ندارد. هزینه نصب گیربکس اتوماتیک با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود. از جمله این فاکتورها می توان به دستمزد تعمیرکار، قیمت خرید گیربکس، نصب تجهیزات و … اشاره کرد.

نصب گیربکس اتوماتیک

نصب گیربکس اتوماتیک رانندگی افراد را راحت تر و ایمن تر می کند. همچنین برای آنها خستگی ایجاد نمی شود. زیرا گیربکس اتوماتیک کلاچ ندارد. همچنین نصب گیربکس اتوماتیک مزایایی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

مزایای گیربکس اتوماتیک

امروزه صنعت خودروسازی در جهان با سرعت زیادی به سمت استفاده از اتومبیل های دنده اتوماتیک می رود. این در حالی است که سیستم های گیربکس اتوماتیک نسبت به نوع معمولی دارای مزایا و فواید فوق العاده زیادی هستند که بسیاری از این فواید هنوز ناشناخته مانده است. برخی از مزایای گیربکس اتوماتیک عبارتند از:

1- تعویض دنده خودکار

از مهمترین مزایای گیربکس اتوماتیک این است که دنده ها را به طور خودکار تعویض می شوند. همچنین وظایف راننده را به خصوص افرادی که عادت به تعویض زیاد دنده ها دارند، کاهش می دهد. در نتیجه لازم نیست که راننده در این زمینه مهارت خاص رانندگی داشته باشد.

2- استهلاک کمتر

در سیستم های اتوماتیک، انتقال قدرت متناسب با مقاومت مسیر حرکت، در مواقع لزوم تعویض دنده ها به صورت خودکار انجام می شود. در خودروهایی که دارای گیربکس معمولی هستند، سرعت بیش از حد یا عدم هماهنگی بین سرعت چرخ ها باعث استهلاک سریع خودرو می شود. اما در خودروهای گیربکس اتوماتیک، راننده فقط به پدال ترمز و پدال گاز برای راندن خودرو نیاز دارد که عملا از استهلاک بیهوده خودرو در اثرعدم تعویض به موقع دنده جلوگیری می کند.

3- عملکرد عالی در شیب‌ های جاده ‌ای

عملکرد بسیار خوب رانندگی در شیب های جاده ای و داخل شهر، از دیگر مزایای مهم استفاده از گیربکس اتوماتیک می باشد. برای مثال در سربالایی‌ها به محض ترمز کردن و ایست کامل خودرو به هیج وجه به عقب حرکت نمی کند و این خود خطرات ناشی از رانندگی را بسیار کاهش می دهد .

4- رانندگی راحت و بدون خستگی

هنگام استفاده از گیربکس های معمولی در رانندگی، تعویض دنده‌ها به صورت دستی و به وسیله راننده می باشد. این عمل به خصوص هنگامی که به دفعات زیاد انجام می ‌شود موجب ایجاد حرکات بیشتری در بدن شده و انرژی و به خصوص تمرکز بیشتری را از راننده می‌ گیرد.
به این ترتیب هرچه مدت زمان رانندگی با خودروهای گیربکس معمولی بیشتر باشد، به مرور زمان موجب افزایش عوارض گرفتگی عضلات و ماهیچه‌های پا و ستون فقرات می ‌شود. در حال حاضر با افزایش شدت ترافیک در شهرهای بزرگ، استفاده از خودروهای گیربکس اتوماتیک ضروری شده است و راحتی بیشتری برای راننده فراهم می کند.

معایب گیربکس اتوماتیک

این نوع گیربکس علاوه بر مزایایی که دارد، دارای معایبی هم می باشد. در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

1- گیربکس اتوماتیک عمر کوتاه تری دارد.

گیربکس های اتوماتیک با توجه به تاخیری که در تعویض دنده دارند. همچنین گرما و ضربه هایی که در عملکردش به آن وارد می شود، باعث می شود زود تر نیاز به تعمیر داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر قلق رانندگی با این خودرو ها را بلد باشید و همچنین سرویس های دوره ای آن را در زمان مناسب انجام دهید. این نوع گیربکس ها عمر مفید مناسبی دارند.

2- تعویض دنده در دور موتور بالا انجام می شود.

زمانی که شما در ترافیک های طولانی رانندگی می کنید، و یا تغییر سرعت بیش از حد داشته باشید، با این مشکل مواجه خواهید شد. این موضوع باعث می شود طول عمر خودرو کاهش پیدا کرده، استهلاک جعبه دنده بالا رود و به موتور فشار آورده و باعث مشکلات پس از آن شود.

3- تعویض دنده با تاخیر صورت می گیرد.

برخی کاربران بر این عقیده اند که تعویض دنده در گیربکس اتوماتیک با تاخیر صورت می گیرد. اما کارشناسان با این نظر موافق نیستند. آن ها این موضوع را به دلیل اینکه سنسور های هوشمند که قادر به تشخیص هستند و وظیفه ی تنظیم دنده را بر عهده دارند، امری طبیعی می دانند. اما کاربران و رانندگان مبتدی نیز گاهی این تاخیر را حس می کنند.

4- گیربکس اتوماتیک مصرف سوخت بیشتری دارد.

مصرف سوخت گیربکس اتوماتیک به حدی زیاد نیست که چشمگیر باشد. اما به دلیل نوسان دور موتور و درگیری کلاچ به صورت مداوم، مصرف سوخت کمی بالا می رود. طبق تخمین کارشناسان و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت، گیربکس اتوماتیک در ایران حدودا ۰٫۵ تا ۱۶ درصد بیشتر از گیربکس های دستی هستند.

5- تعمیر گیربکس اتوماتیک هزینه بیشتری دارد.

پیدا کردن کسی که بتواند در تعمیرگیربکس اتوماتیک ماهر، با تجربه و همچنین دانش قابل قبولی داشته باشد، کمی سخت است. با این حال قطعاتی که در ایران از این نوع گیربکس ها وجود دارند نیز کم هستند. همچنین دلایلی که در بالا نیز برایتان گفتیم باعث خرابی های گیربکس می شود. در این صورت خودرو به تعمیر نیاز پیدا می کند که هزینه های زیادی برای خرابی های آن باید پرداخت نمود.

سخن آخر

امروزه در صنعت خودروسازی با پیشرفت تکنولوژی بیشتر خودروها گیربکس اتوماتیک دارند. افرادی که از خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک استفاده می کنند، باید در نگهداری آن توجه ویژه ای داشته باشند. در صورت خرابی آن، فرد برای تعمیر باید هزینه های زیادی پرداخت کند.