مقالات

علت لرزش خودرو در هنگام حرکت

علت لرزش خودرو در هنگام حرکت

علت لرزش خودرو در هنگام حرکت چیست؟ در زمان حرکت ممکن است خودرو به دلایل مختلفی دچار لرزش شود. افرادی که به طور دائم سوار خودرو می‌ شوند احتمال دارد متوجه این لرزش ها نشوند. از از آنجایی که خودرو یک وسیله اصطکاک پذیر است، بنابراین باید به طور دائم از آن نگهداری کرد. عدم توجه به برخی نشانه ‌ها ممکن است به تدریج باعث آسیب های بیشتر به خودرو شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با از نشانه هایی که موجب لرزش خودرو می شود، بیشتر آشنا کنیم.

علت لرزش خودرو در هنگام حرکت

اگر شما نیز به طور مرتب از خودروی خود استفاده کنید پس از گذشت مدتی متوجه نقص هایی می شوید که خودرو با آنها مواجه شده است. این نقص ها را می توان در بیشتر موارد با تعمیر و پیگیری برطرف کرد. از جمله نقص های مختلفی که در خودرو بروز پیدا می‌ کند، می توان لرزش ماشین را نام برد. این لرزش به دلیل وجود مشکلات متداولی از جمله بروز مشکل در برخی از قطعات خودرو است. به طور طبیعی برخی از خودروها دارای لرزش خفیفی هستند. بنابراین خودرویی مشکل لرزش دارد که این لرزش فراتر از حد معمول باشد. عوامل مختلفی موجب بروز لرزش خودرو می شوند. این عوامل نشان دهنده نقص و آسیب های قطعات خودرو هستند. از جمله مشکلاتی که خودرو با آن مواجه می شود می توان موارد زیر را نام برد:
اختلال سیستم ترمز خودرو
مشکلات موجود در لاستیک‌ ها و چرخ‌ های ماشین
خرابی فرمان ماشین
خرابی محور ماشین و مشکل در سیستم تعلیق ماشین
نقص های صفحه و دیسک کلاچ ماشین

علت لرزش خودرو در هنگام حرکت

اختلال در سیستم ترمز

یکی از دلایلی که باعث لرزش خودرو در زمان حرکت می شود، اختلال سیستم ترمز خودرو است که بعد از لاستیک و چرخ ها بیشترین عامل برای لرزش خودرو شناخته می شود. به طور عادی سیستم ترمز خودرو ضخامتی دارد که اگر این ضخامت دچار تغییر شود خودرو در زمان ترمز گرفتن دچار مشکل می شود و باعث بروز لرزش خودرو خواهد شد. عوامل دیگری مثل چسبندگی کولیس به دیسک، ترمز و یا تغییر شکل درام ترمز نیز از جمله عوامل بروز مشکل در سیستم ترمز خودرو هستند که باعث لرزش ماشین می ‌شود.

مشکلات موجود در لاستیک‌ ها و چرخ های ماشین

از جمله متداول ترین مواردی که باعث لرزش خودرو می شود، می توان مشکلات مربوط به لاستیک ها را نام برد. این مشکل شامل مواردی مثل خارج شدن لاستیک از تعادل یا بالانس، کم بودن مقاومت چرخشی لاستیک، کم باد شدن لاستیک، فرسودگی لاستیک ها و وجود ناهمواری در لاستیک و رینگ ها است. کم باد بودن لاستیک و عدم تعادل لاستیک ها در سرعت بالا بیشتر قابل مشهود خواهد بود. به علاوه پیروی نکردن از شیوه های استاندارد رانندگی یا رانندگی با سرعت بالا و رد شدن از روی دست انداز ها باعث می شود تا قسمت جلوبندی خودرو دچار آسیب شده و خم شدن رینگ ها و آسیب به لاستیک ها موجب لرزش در خودرو می شود. مشکلاتی که در چرخ های خودرو وجود دارد از دیگر عواملی است که باعث لرزش ماشین در حین خرکت می شود. انحراف چرخ و فرسودگی آن یا یاتاقان چرخ ها به عنوان متداول ترین دلایل لرزش ماشین در چرخ ها شناخته می‌ شوند. ممکن است در این صورت تشخیص مشکل کمی دشوار باشد. بنابراین یک مکانیک با تجربه با بررسی چرخان می تواند متوجه این مشکل شود. پس از بررسی میزان انحراف باید با کمک یک وسیله بتوان اندازه انحراف را به طور دقیق به دست آورد.

خرابی فرمان خودرو

به دلیل شل بودن یا فرسودگی اجزای فرمان خودرو یا خرابی در قسمت هیدرولیک فرمان، خودرو دچار لرزش در زمان حرکت می شود. همچنین این لرزش بیشتر در هنگام عبور از پیچ ها قابل مشاهده است.

خرابی محور ماشین و مشکل در سیستم تعلیق ماشین

به علت خم شدن محور هنگام عبور از پستی ها و بلندی ها یا زمان گاز دادن در سرعت بالا و مواردی مثل فرسودگی مفصل های محور، آسیب دیدگی میلگرد آن در مسیرهای سربالایی، خودرو دچار لرزش می شود. از دیگر مواردی که باعث لرزش خودرو در زمان حرکت می شود، می توان به هم تراز نبودن سیستم تعلیق، ساییدگی اجزای سیستم تعلیق و اجزای سیستم تعلیق اشاره کرد. حتی در زمان رانندگی با سرعت پایین هم تراز نبودن سیستم تعلیق خودرو باعث لرزش شدید در ماشین می شود. ولی در صورتی که اجزای سیستم تعلیق دچار شل شدگی شود، بعد از عبور از دست اندازها در برخی مواقع منجر به لرزش ماشین شده و یا هنگام حرکت با یک سرعت خاص ممکن است ماشین دچار لرزش در حالت درجا شود.

نقص های صفحه کلاچ و دیسک کلاچ ماشین

همان‌گونه که می دانید سیستم کلاچ به عنوان اصلی ترین قطعات یک وسیله نقلیه شناخته می ‌شود. این سیستم وظیفه دارد ارتباط موتور با چرخ دنده را برقرار کند. در برخی موارد این سیستم دچار اختلال می شود. به طوری که فشردن پدال نیروی مورد نیاز به چرخ دنده ها را منتقل نمی کند. در نتیجه خودرو دچار لرزش نامتعارف خواهد شد. عواملی مثل چرب بودن کلاچ، فرسودگی فنر های خورشیدی، تمام شدن صفحه کلاچ و مشکلاتی که در اثر این اختلال ها وجود دارد باعث بروز اختلال در عملکرد سیستم کلاچ و لرزش ماشین می شود.

علت لرزش خودرو در هنگام حرکت

لرزش خودرو در چه قسمت های از خودرو ممکن است رخ دهد ؟

در زمان رانندگی احتمال دارد شما تصور کنید که همه چیز عادی است و در برخی موارد با لرزه های خفیف خودرو مواجه شوید. ممکن است برای شما این موضوع یک اتفاق عادی به نظر برسد. ولی اگر این مشکل تا حد زیادی پیشرفت کند این لرزش در فرمان صندلی ماشین و موتور خودرو به طور واضح محسوس خواهد بود.

راه حل های رفع مشکل لرزش خودرو در هنگام حرکت

در بیشتر موارد لرزش خودرو با بررسی خیلی ساده برطرف می‌ شود. مواردی مانند مشکل در سیستم تعلیق و محور خودرو یا نقص فرمان از جمله مشکلات جدی خودرو به شمار می‌ آیند. اگر علت مشکل لرزش خودرو جدی باشد، باید برای جلوگیری از بروز خسارت بیشتر خیلی سریع نسبت به رفع مشکل اقدام کرد. وسیله نقلیه به منظور کارایی بهتر به طور مرتب باید سرویس دهی شود. بنابراین در زمان بروز لرزش ماشین باید خیلی سریع علت آن را پیدا کرده و نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام شود. هرگونه سهل انگاری در این مورد باعث بروز خسارت بیشتر به خودرو شده و ممکن است پیامدهای جبران ناپذیر و ناگوار به همراه داشته باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند که لرزش خودرو یک موضوع خیلی ساده و پیش پا افتاده است. اما اقدام به موقع برای برطرف کردن این مشکل بسیار ضروری خواهد بود.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 3 =