مقالات

علت دیر عوض شدن دنده اتومات

علت دیر عوض شدن دنده اتومات

علت دیر عوض شدن دنده اتومات چه می تواند باشد؟ دیر عوض شدن دنده به عنوان تاخیر در درگیر شدن شناخته می شود که از تعویض دنده تا زمانی که گیربکس پاسخ دهد، رخ می دهد. تاخیر می تواند چند ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد. دیر عوض شدن دنده یک مشکل رایج در بین جعبه دنده های اتوماتیک می باشد. این ایراد نوعی لغزش است که در آن کلاچ هایی که برای حرکت خودرو استفاده می شوند، کند شده و واکنشی نشان نمی دهند. دیر عوض شدن دنده نشانه یک مشکل جزئی است که در صورت عدم توجه به آن می تواند موجب مشکلات بزرگی شود. اگر زمانی که خودرو را در دنده عقب قرار می دهید تاخیری وجود دارد می تواند به دلیل مشکل در ساعت گیربکس باشد. از طرف دیگر، مشکلات کامپیوتری مانند شیر برقی معیوب می توانند منجر به دیر عوض شدن دنده شوند. در زیر مواردی وجود دارد که اگر متوجه شدید باید مراقب آن ها باشید. با ما همراه باشید.

علت دیر عوض شدن دنده اتومات

علت دیر عوض شدن دنده اتومات

جعبه دنده یک سیستم مکانیکی پیچیده است که میزان اعمال قدرت از موتور به میل محرک را کنترل می کند. به دلیل اصطکاک و گرمای تولید شده توسط اجزای متعددی که حرکت و برهم کنش می‌ کنند، ساییدگی بیشتری نسبت به سایر قطعات خودرو در گیربکس رخ می دهد. دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث تاخیر در تعویض دنده در خودرو اتوماتیک شده باشد. برخی از آن ها عبارتند از:

1. عملکرد نادرست شیر رادیاتور روغن

اولین دشمن هر نوع سیستم هیدرولیکی، حرارت زیاد است. گیربکس اتوماتیک نیز به عنوان یک سیستم هیدرولیکی پیچیده از این قاعده مستثنی نیست. وقتی حرارت روغن هیدرولیک بالا برود موجب بروز پدیده فرار روغن از میان صفحات و باند ها می شود. در این شرایط اصطلاحا گیربکس دنده را ول می کند. این مسئله با ضربه جعبه دنده به اتاق همراه می باشد. اکثر گیربکس ها خنک کننده دارند که در شرایط لازم با تشخیص سیستم، مسیر آن باز و روغن مکش شده از کارتل گیربکس توسط پمپ به درون خنک کن وارد می شود. تا با عبور از درون لوله ها در تماس مایع خنک کننده پیشرانه دمای آن را به حد متعارف برساند.

عملکرد نادرست شیر رادیاتور روغن

2. ضعف شیر های برقی و سوپاپ

عملکرد ضعیف شیرهای برقی یا خرابی واشرهای آب بندی سوپاپ های کنترل منجر به جریان یافتن نادرست فشار روغن و عملکرد نادرست سرورها می شود. اگر سرورها درست عمل نکنند (بیش از حد سریع چفت شده و یا به کندی چفت شوند) صفحات و باندها نیز درست درگیر نشده و رفتار گیربکس همراه با ضربه و یا تاخیر خواهد بود.

ضعف شیر های برقی و سوپاپ

3. مبدل گشتاور یا توربین معیوب

چهار مشکل مختلف وجود دارد که می تواند در مبدل گشتاور یا توربین ایجاد شود. یکی از این مشکلات، خراب شدن بلبرینگ سوزنی است. یاتاقان های سوزنی توربین، پروانه، استاتور و محفظه مبدل را جدا می کنند. اگر آن ها فرسوده شوند یا آسیب ببینند، گیربکس به دلیل تماس فلز با فلز، صداهای عجیبی در هنگام کار ایجاد می کند. مهر و موم آسیب دیده در مبدل گشتاور یا توربین باعث می شود تا روغن از توربین نشت کند و باعث مشکلات تعویض دنده، گرمای بیش از حد و لغزش شود.
مبدل گشتاور به دلیل گیر کردن کلاچ پس از قفل شدن و دمای بالا ناشی از گرمای بیش از حد باعث آسیب در کلاچ ها می شود. شیر برقی کلاچ در مبدل گشتاور یک قطعه الکترونیکی است که میزان عبور روغن به کلاچ مبدل گشتاور را کنترل می کند. هنگامی که این قطعه عملکرد نادرست دارد، روغن بسیار کم یا بیش از حد آزاد می شود و فشار مایعات غیرعادی ایجاد می گردد. این باعث کاهش مصرف سوخت و توقف آن می شود.

توربین معیوب

از دلایل دیگر که باعث دیر عوض شدن دنده اتومات می شوند می توان گرم شدن بیش از حد جعبه دنده، کیپ شدن صافی یا فیلتر گیربکس، کثیف بودن روغن آن، معیوب بودن ساعتی گیربکس، سوختگی کلاچ ها، فرسودگی چرخ دنده ها و … را نام‌ برد. هنگامی که سطح روغن را بررسی می کنید باید به رنگ روغن گیربکس و بوی سوختگی نیز توجه کنید. روغن گیربکس باید حداقل دو بار در سال چک شود. البته احتمال این که روغن گیربکس باعث دیر عوض شدن دنده شود بسیار کم می باشد.

سخن پایانی

گیربکس اتوماتیک به دلایلی نسبت به جعبه دنده دستی بیشتر در معرض خرابی قرار می گیرد. تاخیر در تعویض دنده، ضربه های ناگهانی ناشی از دنده معکوس، تولید گرمی بیشتر در زمان تعویض دنده، از کار افتادن سنسورها، درگیری بیش از حد گیربکس در تغییر سرعت و دلایل فنی دیگر عمر و سلامتی گیربکس های اتومات را پایین می آورند و احتمال خرابی را بالا می برند. البته نحوه استفاده مناسب و رسیدگی بیشتر می تواند از سرعت خراب شدن جعبه دنده اتوماتیک خودکار کم‌ کند. دماها می توانند بر جابه جایی تاثیر بگذارند. تاخیر در تعویض دنده در تغییرات شدید دما، به ویژه دماهای خیلی سرد، طبیعی است. اگر متوجه شدید که در دماهای گرم تر دنده دیر عوض نمی شود، جای نگرانی نیست. از چرخاندن دور موتور در زمان تاخیر در تعویض دنده خودداری کنید. در اثر افزایش اصطکاک، خطر آسیب بیشتر به کلاچ ها و باندهای گیربکس وجود دارد. برای جلوگیری از تاخیرهای احتمالی هنگام تعویض دنده، روغن گیربکس را اغلب چک نمایید. کم بودن سیال و کیفیت ضعیف روغن می تواند بیشتر از این که باعث خرابی آب بندی های داخلی شود، منجر به بسیاری از مشکلات بزرگ و ناخواسته گیربکس گردد. تعویض روغن جعبه دنده هر ۴۰۰۰۰ کیلومتر، روغن کاری قطعات متحرک و جلوگیری از گرمای بیش از حد از اجزای داخلی گیربکس محافظت می کنند و عمر آن را افزایش می دهند. برای حل مشکل دیر عوض شدن دنده و جلوگیری از آسیب به قطعات دیگر خودرو به مکانیک خوب و با تجربه مراجعه نمایید تا در صورت نیاز به تعمیر گیربکس ، اقدامات لازم را انجام دهد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − یازده =