مقالات

علت خرابی گیربکس

علت خرابی گیربکس

علت خرابی گیربکس متفاوت است. گیربکس قلب خودرو می باشد. معمولا یک خرابی جزئی در یکی از اجزای آن می تواند کل سیستم را درگیر کند و به سایر اجزای آن آسیب جدی وارد نماید. در نتیجه شما را با هزینه های زیادی رو به رو می کند. وظیفه مهم گیربکس، تنظیم سرعت و گشتاور مورد نیاز برای شرایط مختلف است. همچنین نیروی تولید شده موتور را از خود عبور داده و به چرخ ها منتقل می کند. گیربکس خودرو در انواع دستی و اتومات وجود دارد. در اینجا به علت خرابی گیربکس می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

علت خرابی گیربکس

گیربکس خودرو را می توان به دو نوع دستی و گیربکس اتومات تقسیم کرد. گیربکس در خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. خرابی گیربکس مشکلاتی به همراه دارد. برخی از مشکلات آن نشتی روغن، لغزش گیربکس، قفل شدن چرخ دنده و … می باشد. این مشکلات به دلایلی زیادی به وجود می آیند که بهتر است با انجام سرویس های دوره ای منظم از خرابی های گیربکس جلوگیری نمود. علت خرابی گیربکس دستی و اتومات باهم متفاوت است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

علت خرابی گیربکس دستی

خرابی گیربکس دستی علت های متفاوتی دارد. از مهمترین آنها می توان خوردگی و ساییدگی دنده، نگه داشتن پا بر روی کلاچ به مدت طولانی و بی کیفیت یا کم بودن روغن جعبه دنده را نام برد. رانندگی با دنده نامناسب و کشیدن دنده معکوس به صورت اشتباه از علت های دیگر خرابی این نوع گیربکس می باشد.

علت خرابی گیربکس

علائم خرابی گیربکس دستی

علائم خرابی گیربکس دستی عبارتند از:
• گرم شدن بیش از انداره جعبه دنده (از نتایج کم شدن یا بی کیفیت شدن روغن جعبه دنده است.)
• نشت روغن از جعبه دنده
• شنیدن صداهای غیر عادی
• عوض نشدن دنده به راحتی
• لرزش غیر عادی دسته دنده
• کمبود روغن جعبه دنده
• در حین راننندگی، دنده به صورت خود به خود از جا خارج شود.

علت خرابی گیربکس اتومات

تعمیر گیربکس اتوماتیک نسبت به گیربکس دستی از حساسیت بیشتری برخوردار است و به تخصص بیشتری نیاز دارد. پس مراقبت از گیربکس اتومات، امری ضروری می باشد. از علت خرابی گیربکس اتوماتیک می توان به موارد زیر اشاره نمود.

– فعال کردن حالت پارک (P) قبل از توقف کامل
– حرکت با دنده خلاص در سرپایینی ها
– تغییر دادن جعبه دنده در زمان حرکت خودرو
– انجام ندادن سرویس های دوره ای
– استفاده نکردن از روغن گیربکس مناسب برای هر خودرو

علت خرابی گیربکس

 

علائم خرابی گیربکس اتومات

خرابی گیربکس علائم مختلفی دارد. از جمله آن ها می توان به کم شدن روغن گیربکس، ترک خوردگی و نشتی جعبه دنده، بی کیفیت شدن روغن جعبه دنده و تعویض نشدن دنده به راحتی اشاره کرد.

چطور متوجه خرابی گیربکس شویم؟

1- روشن شدن چراغ چک موتور

این اخطار یکی از اولین نشانه هایی است که از عملکرد نادرست خودرو خبر می دهد. البته روشن شدن این چراغ می تواند دلایلی به جز مشکلات سیستم انتقال قدرت باشد، ولی نباید آن را نادیده گرفت.

2- نشت روغن گیربکس

حتما نشت یک مایع از خودرو به ما خبر خوبی نمی دهد و نشان دهنده مشکلی در خودرو می باشد. روغن گیربکس یک مایع قرمز رنگ روشن است که برای چرب کردن قسمت های متحرک لازم می باشد. نشتی روغن گیربکس می تواند باعث آسیب دیدگی چرخ دنده ها گردد. اگر روغن تیره رنگ شود و یا بوی سوختگی دهد، زمانش رسیده که آن را تعویض کنید.

3- لغزش چرخ دنده

لغزش چرخ دنده ها می تواند باعث بروز حادثه و موقعیت های خطرناک شود. پس توصیه می گردد، این مشکل را جدی بگیرید و راحت از آن نگذرید.

4- صداهای عجیب هنگام حرکت خودرو

خوب جا نخوردن دنده ها باعث ایجاد صداهای دنگ دنگ و وزوز می شود که نباید این صداهای غیر عادی را نادیده گرفت.

5- سر و صدای گیربکس در حالت خلاص

این مورد می تواند به خاطر کاهش واسکازین و یا کیفیت نامناسب آن با استاندارد های مورد نیاز خودرو باشد.

6- به مشام رسیدن بوی سوختگی

این مورد می تواند به دلیل داغ شدن زیاد واسکازین باشد.

7- تاخیر در عملکرد گیربکس

سیستم تعویض دنده به گونه ای طراحی شده که راننده به سرعت و به راحتی بتواند دنده را تعویض نماید. تاخیر در این امر می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

تاخیر در عملکرد گیربکس

8- به خوبی کار نکردن کلاچ خودرو

اگر هنگام کلاچ گرفتن مجبور هستید پایتان را زیاد بالا بیاورید و یا کلاچ به راحتی آزاد نمی شود، ممکن است که جعبه دنده دچار مشکل شده باشد.

9- حرکت نکردن خودرو روی دنده

اگر خودرو روی دنده یک حرکت نکرد، یکی دیگر از مشکلات خرابی گیربکس می باشد و ممکن است سطح روغن گیربکس کم شده باشد.

10- نداشتن قدرت کافی خودرو

اگر موتور ماشین به درستی کار می کند ولی قدرت ندارد، احتمالا مشکل از جعبه دنده است.

11- لرزش خودرو و بالا رفتن دور موتور

معمولا ساییدگی اجزای داخل گیربکس باعث درست شدن این مشکل می شوند و بهتر است هر چه سریع تر خودرو را به تعمیرگاه ببرید.

سخن پایانی

اجزای خودرو به یک دیگرمرتبط هستند و خرابی یک چرخ دنده کوچک ممکن است حرکت خودرو را به کل مختل کند. حتی امکان دارد به آن آسیب جدی وارد نماید. بهتر است که خودرو خود را در مدت زمانی مشخص به تعمیرگاه ببرید و چکاپ انجام دهید تا از بروز خرابی های خودرو تا حد امکان جلوگیری کنید. برای نصب گیربکس اتوماتیک با قیمتی مناسب می توانید به تعمیرگاه آقای گیربکس مراجعه نمایید. قیمت گیربکس اتوماتیک به عوامل مختلفی مانند نوع خودرو، نوع گیربکس و … بستگی دارد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − پنج =