مقالات

صدای گیربکس در حالت خلاص

صدای گیربکس در حالت خلاص

صدای گیربکس در حالت خلاص می تواند نشان دهنده یک مشکل در خودرو ما باشد. گیربکس یکی از قطعات اساسی خودرو شماست. وظیفه آن تبدیل قدرت احتراق موتور و حرکت چرخ ها است. بنابراین، اگر به درستی کار نکند، ماشین شما به طور موثر کار نمی کند. در حالی که علائم بسیاری از یک انتقال قدرت ناموفق وجود دارد، صداهای انتقالی متعددی وجود دارد که از خرابی گیربکس به ما خبر می دهند.

برخی از این صداها عبارتند از:

صدای خراش

صداهای سیستم انتقال می تواند بسیار نگران کننده باشد، به خصوص اگر ماشین شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد. گیربکس اتوماتیک بر عملکرد صحیح یک سیستم دنده متکی است. اگر سیستم دنده مشکل بزرگی داشته باشد، ممکن است صداهای خراش را از گیربکس بشنوید و گیربکس دچار آسیب شده باشد.

صدای گیربکس در حالت خلاص

صدای غرغر

صدای غرغر از گیربکس معمولاً نشان می دهد که در سطح مایع انتقال مشکل وجود دارد. صدا در نتیجه ی هوای بیش از حد در خطوط انتقال است. اگر نشتی گیربکس وجود داشته باشد یا فراموش کنید سطح مایع گیربکس را بررسی کنید، ممکن است این مشکل ایجاد شود. بنابراین، هنگامی که صدای غرغر از گیربکس خود می شنوید، ممکن است مجبور شوید به یک تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید تا مشکل گیربکس را برطرف کنید.

صدای ناله کردن

هنگامی که صدای ناله از گیربکس می آید، چندین مشکل احتمالی وجود دارد که گیربکس شما با آن ها مواجه است. این مسئله می تواند تشخیص مشکل را به تنهایی برای شما دشوار کند. برخی از احتمالات شامل گرفتگی خط انتقال و مشکلات مبدل گشتاور است. اما علت هرچه که باشد، صدای ناله از گیربکس توجه فوری مکانیک را می طلبد.

صدای گیربکس در حالت خلاص

وقتی کلاچ را در حالت خلاص می گذارید و صدای زمزمه، وزوز یا ناله می شنوید، گیربکس خودروی شما باید توسط یک تکنسین خبره بررسی شود. این صدا ها ممکن است یک علامت هشدار دهنده از خراب شدن گیربکس شما باشند. علاوه بر این، اگر هنگام تعویض دنده صداهای غیرمعمولی شنیدید، یا در هنگام تعویض دنده حس کردید که ماشینتان می لرزد یا تعویض دنده برایتان سخت است، امکان دارد کلاچ شما فرسوده شده باشد.

برای گیربکس‌های اتوماتیک، علائم هشدار مشابه هستند: ماشین برای تعویض دنده به سختی تلاش می‌کند یا دنده‌ها لیز می‌خورند، شما نمی‌توانید دنده را به عقب برگردانید. یکی دیگر از علائم هشدار بوی مشخص سوختگی در حین رانندگی می باشد.

صدای گیربکس در حالت خلاص

 

چه چیزی باعث بروز صدا در گیربکس می شود؟

نگهداری پیشگیرانه بهترین دفاع شما برای افزایش عمر گیربکس دستی یا اتوماتیک است. حتی اگر بهترین روش‌های توصیه شده را برای جلوگیری از خرابی گیربکس دنبال می‌کنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که خرابی الکترونیکی یا مکانیکی رخ ندهد. در مورد گیربکس پر سر و صدا، مشکل می تواند از کمبود یا از دست دادن مایع انتقال متغیر باشد.ممکن است نوع مایع، نادرست در جعبه دنده شما وارد شده باشد، یا چرخ دنده ها و یاتاقان ها فرسوده شده باشند و دندانه های دنده آسیب ببینند.

جمع بندی

به طور کلی، واضح است که اگر گیربکس شما صدای عجیبی تولید می کند، با مشکل جدی روبرو شده است و شما باید فوراً به مکانیک خود مراجعه کنید. اگر مشکوک هستید که گیربکس وسیله نقلیه شما به درستی کار نمی کند، یا اگر در مورد نگهداری پیشگیرانه گیربکس سوالی دارید، با ما تماس بگیرید.

منبع: https://www.asapatt.com/blog/what-noise-does-a-failing-transmission-make

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هجده =