یکی از اتومبیل هایی که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده، بی ام و می باشد. بسیاری از افراد از این اتومبیل استفاده می کنند. بی ام و انواع مختلفی دارد که هر کدام قیمت خاص خود را دارند. در ایران این خودروها از دسته خودروهای لوکس به حساب می آیند. یکی از مشکلاتی که امروزه کسانی که از این اتومبیل استفاده می کنند درگیر آن هستند، تعمیر گیربکس است. افراد برای تعمیر گیربکس به دنبال بهترین تعمیرگاه و تعمیرکار گیربکس بی ام و هستند.

TCYROD4AOJPRBHEJ26H2246JO4

کمپانی بی ام و

بی ام و (BMW)، یک شرکت چند ملیتی آلمانی می باشد که به تولید وسایل نقلیه و موتور سیکلت‌ های لوکس می ‌پردازد. دفتر مرکزی بی ام و در مونیخ آلمان قرار دارد. این شرکت در سال 1916 به عنوان تولید‌کننده موتور‌های هواپیما، فعالیت خود را شروع نمود. این کارخانه در سال 1345 با پایان جنگ جهانی دوم، تولید موتور هواپیما را متوقف کرد. شاید این برند، فعالیت خود را با تولید موتور هواپیما شروع کرده باشد، اما این روزها، آن را با موتور سیکلت ‌ها و خودرو‌های لوکس می‌ شناسند. هم اکنون شرکت بی ام و، کارخانه تولید خودرو در کشورهای آلمان، برزیل، چین، هند، آفریقای جنوبی، انگلستان و ایالات متحده آمریکا دارد. بی ام و انواع مختلفی دارد که از میان مدل های مختلف پرطرفدار و دوست داشتنی آن می توان به بی ام و 8، X1، X3، X4، X5، X6، Z4، بی ام و سری 1، سری 2، سری 3، سری 4، سری 5، سری 6 و سری 7 اشاره نمود.

گیربکس مورد استفاده بی ام و

گیربکس مورد استفاده در بی ام و، اتوماتیک بوده و عملکرد نرمی دارد. اما تعویض دنده آن معمولا سریع نیست. برای تعویض دنده باید خودرو کاملا متوقف شده باشد. در غیر این صورت، گیربکس آسیب می بیند. با این حال، با استفاده از گیربکس های قوی ZF به خصوص مدل 8 سرعته آن، تعویض دنده در بی ام و کمی راحت تر شده است.
گیربکس مورد استفاده بی ام و، معمولا محصول شرکت ZF آلمان می باشد. گیربکس های این شرکت، فیلتر گیربکس پلاستیکی دارند. در این مدل گیربکس ها، فیلتر و کارتل گیربکس در یک مجموعه قرار می گیرند.
320

گیربکس اتوماتیک بی ام و چیست؟

به سیستم انتقال قدرت از موتور به چرخ ها، گیربکس می گویند که بعد از موتور از مهمترین اجزای خورو به شمار می ‌رود. به گیربکس، جعبه دنده نیز گفته می شود. یکی از وظایف گیربکس، تعویض دنده ها می باشد. هنگامی که می خواهید دنده اتومبیل را عوض کنید، ابتدا کلاج را می گیرید و سپس دنده را عوض می کنید. دنده های اتومبیل ها به دو صورت اتوماتیک و دستی هستند که در مدل های بی ام و گیربکس به هر دو صورت تعبیه شده است.
در سرازیری ها ممکن است سرعت خودرو از کنترل خارج شود. در این حالت گیربکس کمک می کند که راننده سرعت خودرو را کنترل نماید. در مواقعی که موتور خودرو کار می کند اما عمل حرکت کردن اتفاق نمی افتد، گیربکس نیروی موتور را به چرخ ها منتقل کرده و باعث حرکت خودرو می شود. همچنین گیربکس امکان حرکت معکوس و کنترل حرکت خودرو به جلو و عقب را فراهم می ‌کند.
به طور کلی، گیربکس یا جعبه دنده وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ ها را در سرعت و گشتاورهای مختلف به عهده دارد.
Automatic gearbox.AT 1

انواع گیربکس بی ام و

گیربکس دو کلاچه (DCT)

DCT یکی از انواع گیربکس اتوماتیک است که دو کلاچ دارد. در این سیستم هر کلاچ به دنده های زوج و فرد متصل می شود. به این نوع گیربکس ها، گیربکس نیمه اتوماتیک نیز می گویند. زیرا در اکثر آنها قابلیت تعویض دنده به صورت دستی، بدون استفاده از کلاچ نیز وجود دارد.

گیربکس اتوماتیک تعویض مستقیم (DSG)

این نوع گیربکس، نوعی از گیربکس دو کلاچه می باشد. نحوه عملکرد آن به این صورت است که کلاچ اول را رها کرده و از کلاچ دوم برای تعویض دنده استفاده می شود. استفاده از گیربکس اتوماتیک DSG، باعث کاهش مصرف سوخت و بهره وری بالای خودرو می گردد

گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک

گیربکس تیپ ترونیک از انواع گیربکس های مورد استفاده در بی ام و است. این نوع گیربکس مانند گیربکس های دیگر از مبدل گشتاور برای انتقال نیرو به چرخ ها استفاده می کند. ابن نوع گیربکس، قابلیت تعویض دستی دنده را به راننده می دهد.

روغن گیربکس بی ام و

روغن گیربکس، مایعی لغزنده است که قطعات داخل گیربکس را روان می کند و مانع از ایجاد اصطکاک بین آنها می شود. روغن گیربکس باید به صورت دوره ای و منظم تعویض شود. در غیر این صورت مشکلاتی مانند بالا رفتن حرارت گیربکس، آلوده شدن روغن و در پی آن استهلاک قطعات گیربکس را به همراه دارد. روغن گیربکس باید در کیلومترهای مشخصی تعویض گردد. به طور معمول باید در هر 20 هزار الی 40 هزار کیلومتر تعویض شود. اما در شهر های شلوغ و پر ترافیک مانند تهران این عدد بین 20 تا 30 هزار کیلومتر است. روغن گیربکس باید از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار باشد تا آسیبی به گیربکس وارد نکند.

روغن گیربکس بی ام و

روغن گیربکس، مایعی لغزنده است که قطعات داخل گیربکس را روان می کند و مانع از ایجاد اصطکاک بین آنها می شود. روغن گیربکس باید به صورت دوره ای و منظم تعویض شود. در غیر این صورت مشکلاتی مانند بالا رفتن حرارت گیربکس، آلوده شدن روغن و در پی آن استهلاک قطعات گیربکس را به همراه دارد. روغن گیربکس باید در کیلومترهای مشخصی تعویض گردد. به طور معمول باید در هر 20 هزار الی 40 هزار کیلومتر تعویض شود. اما در شهر های شلوغ و پر ترافیک مانند تهران این عدد بین 20 تا 30 هزار کیلومتر است. روغن گیربکس باید از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار باشد تا آسیبی به گیربکس وارد نکند.

عوامل خرابی گیربکس بی ام و

خرابی گیربکس اتوماتیک بی ام و دلایل گوناگونی دارد. از عوامل مختلفی که بر خراب شدن این قطعه تاثیر می گذارند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

در خودروهایی با گیربکس اتوماتیک، قبل از تعویض دنده، اتومبیل باید به طور کامل متوقف شده باشد. تعویض دنده، زمانی که خودرو کامل متوقف نشده به گیربکس آسیب می ز‌ند.

یدک کشی بیشتر از توانایی اتومبیل نیز باعث آسیب به گیربکس می شود.

کم بودن روغن گیربکس نیز یکی از عوامل خرابی آن می باشد. پس اگر نمی خواهید گیربکس بی ام و شما آسیب ببیند، حواستان به روغن گیربکس باشد. همچننی از روغن گیربکس اشتباه استفاده نکنید.

یکی دیگر از عوامل آسیب دیدن گیربکس، توجه نکردن به سرویس های دوره ای است.

با رعایت کردن نکاتی می توان عمر مفید گیربکس را افزایش داد که این نکات عبارتند از:

فراموش نکردن سرویس های دوره ای

تا زمانی که به طور کامل توقف نکرده اید، حالت پارک (P) را فعال نکنید.

در سرازیری ها از حرکت با دنده خلاص خودداری نمایید.

زمانیکه خودرو در حالت خلاص و پای شما روی پدال گاز است، حالت Drive را انتخاب نکنید.

automatt garage petersfield gearbox clutch expert 1
1025

علت تقه زدن گیربکس بی ام و

یکی از مهمترین دلایلی که باعث تقه زدن گیربکس می ‌گردد، رانندگی به شیوه ی نامناسب می باشد. هنگامی که راننده در تغییر وضعیت دنده و یا تغییر سرعت به صورت ناگهانی عمل کند، باعث فشار وارد شدن به گیربکس می شود که تقه زدن آن را به همراه دارد.
از جمله موارد دیگری که باعث تقه زدن گیربکس می‌ گردد می ‌توان به خرابی شیر رادیاتور گیربکس اشاره نمود.
گیربکس اتوماتیک نباید تحت تاثیر دمای بالا قرار گیرد. زیرا دمای بالا باعث ذوب شدن قطعات داخل آن می‌ شود. به همین دلیل در گیربکس از یک سیستم خنک کننده استفاده می ‌گردد که توسط شیر رادیاتور کنترل می‌ شود.
خرابی سوپاپ ها عامل دیگر تقه زدن گیربکس اتوماتیک می ‌باشد. هنگامی که سوپاپ های جعبه دنده به درستی عمل نکنند، عمل روان سازی گیربکس دچار اختلال می‌ گردد. همین امر به مرور زمان باعث تقه زدن گیربکس می ‌شود.

علائم خرابی گیربکس بی ام و

از علائم و نشانه هایی که خبر از خرابی گیربکس بی ام و می ‌دهند می توان به سر و صداهای عجیب (مانند ناله، زوزه و سوت) و کند شدن عملکرد گیربکس هنگام تعویض دنده، لرزش و تکان های غیرعادی خودرو اشاره نمود. همچنین نشت مایع در زیر خودرو، بکسواد کردن کلاچ، سطح پایین روغن گیربکس، تاخیر زیاد در موقع حرکت، روشن شدن چراغ گیربکس، بوی سوختگی از گیربکس و کم شدن شتاب خودرو از علائم خرابی گیربکس به شمار می آیند.
در صورت روبرو شدن با هر کدام از علائم و نشانه های گفته شده، در سریع ترین زمان ممکن به تعمیرگاه گیربکس بی ام و مراجعه نمایید.

گیربکس بی ام و های امروزی از سیستم اتوماتیک برخوردار هستند

گیربکس بی ام و های امروزی از سیستم اتوماتیک برخوردار هستند. این سیستم ها دارای پیچیدگی هایی می باشند که نمی توان به سادگی آنها را تعمیر کرد. هنگامی که این سیستم دچار مشکل شود، ممکن است اتومبیل شما دیگر حرکت نکند.
گیربکس یکی از اجزای مهم خودرو محسوب می شود. پس تعمیر کردن آن کار هر شخصی نیست و باید به دست متخصصان و استاد کاران آن سپرده شود. آنها با استفاده از دانشی که درباره ی گیربکس بی ام و دارند، می توانند به راحتی آن را تعمیر کنند. اما تعمیر گیربکس بی ام و به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز دارد، که در هر تعمیرگاهی نمی توان آن را یافت.
اگر تعمیر گیربکس بی ام و را به یک فرد ناشی بسپارید، عواقب آن جبران ناپذیر خواهد بود و هزینه های بسیاری را به همراه دارد. پس بهتر است که برای این کار به تعمیرگاه هایی که از امکانات و تجهیزات مناسب برخوردار هستند، مراجعه کنید.
در تعمیرگاه گیربکس بی ام و، استاد کار با استفاده از امکانات و تجهیزات مناسب، شروع به بررسی مشکل گیربکس می کند و پس از عیب یابی نسبت به رفع مشکل اقدام می نماید.
این استاد کاران باید به تمامی آپشن های این نوع از اتومبیل ها آگاهی داشته باشند و از تکنولوژی روز بهره ببرند، تا بتوانند نسبت به تعمیر گیربکس بی ام و اقدام کنند.
تعمیرگاه گیربکس بی ام و خدمات زیر را به شما عزیزان ارائه می دهد:

تعمیرات اساسی و یا تعویض گیربکس

رفع تقه ی جعبه دنده

عیب یابی و تعمیرات کامپیوتر گیربکس

تعمیرات ساعت و توربین گیربکس

تعویض دنده ها و گاز هرز

گیربکس

یکی از مهم ترین مسائل در هنگام تعمیر یا تعویض قطعات خودرو، هزینه آن است. هزینه تعمیر گیربکس بی ام و بسته به پارامترهایی مانند نوع گیربکس، علت خرابی آن، نو و یا دسته دو بودن گیربکس، مدل خودرو بی ام و و … بستگی دارد.
با توجه به آلمانی بودن خودروی بی ام و، قطعات آن در بازار به سختی پیدا می شوند، که این خود بر هزینه تعمیر گیربکس بی ام و موثر می باشد.

گیربکس یا جعبه‌ دنده در خودرو وظیفه تغییر دنده‌ را به عهده دارد. زمانی که می‌ خواهید دنده را تغییر دهید، اول کلاچ را می ‌گیرید و بعد دنده‌ها را تغییر می ‌دهید.
حرکت نکردن اتومبیل، صدای شلق شلق دادن، سفت جا رفتن دنده، شکسته شدن قطعه ای از دنده ها، شتاب نداشتن اتومبیل از جمله مشکلاتی است که مربوط به گیربکس بی ام و می باشند.
صدای زوزه گیربکس بی ام و می ‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله آنها می توان به تیز شدن دنده‌ها (مجموعه دنده سیاره ‌ای و دیفرانسیل) به دلیل کارکرد بالا و فشار روغن را نام برد. زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای نو معمولا به علت کیفیت ذاتی گیربکس است. علت دیگر کیفیت بد مونتاژ و در نهایت عدم درگیری صحیح سطوح چرخ‌ دنده‌ ها با یکدیگر می باشد.
خلاص شدن گیربکس اتوماتیک به معنی خارج شدن از حالت D و قرار گرفتن در حالت N می ‌باشد. مواردی مانند خرابی دنده‌ های گیربکس، بریدن دنده پمپ روغن (اویل پمپ)، خراب شدن توربین، هرز شدن پلوس و نداشتن روغن در گیربکس از دلایل خلاص شدن گیربکس بی ام و می‌ باشند.
سرویس دوره ای شامل بازدید روغن، تعویض روغن و فیلتر گیربکس اتوماتیک می باشد. در شرایط استاندارد باید هر 20 هزار کیلومتر تا 30 هزار کیلومتر، سرویس دوره ای و تعویض روغن گیربکس انجام شود.
زمان تعمیر گیربکس اتوماتیک بی ام و رابطه مستقیم با مشکل ایجاد شده دارد. در صورتی که مشکل کوچک باشد، تعمیر گیربکس BMW در چند ساعت امکان پذیر است. در صورتی که مشکل بزرگ باشد ممکن است برای تعمیر گیربکس اتوماتیک بی ام و مجبور باشید چند روزی ماشین را در تعمیرگاه گیربکس بی ام و قرار دهید تا تعمیرات با دقت بالا انجام شود.
هزینه های تعمیر گیربکس به میزان صدمه ای که به آن وارد شده و مدل خودرو بستگی دارد. از آنجایی که بی ام و وارداتی میباشد، قطعات آنها نیز وارداتی است و هزینه های بالایی در بر دارد.