مقالات

تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک ، گیربکس یکی از مهم ترین قطعات خودرو است که نقش مهمی در انتقال نیرو ایفا می کند. اگر در خودرو، گیربکسی وجود نداشته باشد، دنده ماشین کاملا بی کاربرد و بی مصرف می شود. گیربکس ها انواع مختلفی دارند.

امروزه در ساختار ماشین ها از گیربکس دنده ای و یا اتوماتیک استفاده می شود. اما اگر جعبه دنده بصورت اتوماتیک باشد کار گیربکس راحت تر می باشد. تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک امکان پذیر است. این تبدیل هزینه بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. در ادامه این مقاله قصد داریم تا با تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک بیشتر آشنا شویم.

آموزش تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

برای یادگیری و آموزش دقیق تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک می توانید به آموزشگاه برق خودرو مراجعه کنید. تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک باعث می شود که کار فرد در حین رانندگی راحت تر و آسان تر شود. به این صورت که حین رانندگی دیگر نیاز به تعویض دنده نیست و شما ماشین خود را در یک دنده قرار می دهید. قطعا تبدیل گیربکس دنده ای به اتوماتیک کار زمان بری می باشد که در حالت عادی تقریبا سه روز طول می کشد.

تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

گیربکس دستی کدام خودروها را می توان به اتوماتیک تبدیل کرد؟

گیربکس دستی هر خودرویی را نمی توان به اتوماتیک تبدیل کرد. گاهی اوقات هزینه این کار خیلی زیاد است. به طوری که اگر خودرو اتومات را از کارخانه خریداری کنید، مقرون به صرفه تر خواهد بود. پژو 405، سمند موتور معمولی، زانتیا و پژو پرشیا از خودروهایی هستند که می توان گیربکس دستی آنها را به اتوماتیک تبدیل کرد. به یاد داشته باشید که کیفیت این گیربکس ها با نمونه های تولید شده در کارخانه برابر نیست. نصب گیربکس غیر فابریک روی اتومبیل، عملکرد موتور را با مشکل مواجه می کند و آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

گیربکس دستی کدام خودروها را می توان به اتوماتیک تبدیل کرد؟

مزایای تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

1- تمرکز بالا در حین رانندگی

دنده اتوماتیک به راننده تمرکز بیشتری می دهد. زیرا تعویض دنده به دقت و زمان نیاز دارد. ممکن است که راننده برای لحظه ای چشم از جاده بردارد و این خود خطراتی به همراه دارد.

2- در ماشین های دنده اتوماتیک نسبت به دستی تصادفات کمتر می باشد.

3- رانندگی راحت

راننده در ترافیک باید مکرر ترمز و کلاچ بگیرد و حتی دنده عوض کند. اما وقتی که گیربکس خودرو اتوماتیک باشد، این درگیری کمتر خواهد بود و نیاز به تعویض دنده و ترمز مداوم نیست.

4- عملکرد بهتر خودرو در سراشیبی

در مسیرهای سر بالایی عملکرد خودروهای اتوماتیک بهتر می باشد. اما اگر تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک درست انجام نشود، نتیجه برعکس خواهد بود. همچنین خودرو در مسیرهای سراشیبی عملکرد درستی از خود نشان نمی دهد.

5- به راننده فشار کمتری وارد می شود.

رانندگی با خودروهایی که گیربکس دستی دارند به تمرکز مداوم و حرکت مکرر پاها روی سه پدال گاز، ترمز و کلاچ نیاز دارد. در حالی که پدال کلاچ در خودروهای اتوماتیک حذف شده و درنتیجه درگیری پاها کمتر خواهد بود. رانندگی با خودروهای اتوماتیک علاوه بر کمک به سلامت زانوها، احساس خستگی ناشی از رانندگی را کمتر می کند و فشار کمتری به راننده وارد می شود.

مزایای تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک

معایب تبدیل گیربکس دنده ای به اتوماتیک

زمانی که ماشین خود را از حالت استاندارد خارج می کنید باعث می شود که مشکلاتی برای ماشین بوجود آید که در ادامه با این مشکلات و معایب آشنا می شویم.
1- مصرف سوخت چند برابر
به صورت کلی و طبق تحقیقات انجام شده، زمانی که گیربکس یک ماشین دنده ای تبدیل به اتوماتیک می شود، مصرف سوخت ماشین نسبت به حالت قبل افزایش می یابد. این موضوع از بدترین معایب تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک می باشد.
2- هزینه ی بالا در نگهداری و تعمیر گیربکس
3- شتاب کمتر
از نظر علمی ثابت شده که شتاب ماشین های دنده ای در حین شروع به حرکت نسبت به اتوماتیک بیشتر است. بنابراین، تبدیل گیربکس دنده ای به اتوماتیک موجب کاهش شتاب خودروی شما می شود.
4- نگهداری سخت از گیربکس
تبدیل گیربکس دستی به اتومات، در عملکرد گیربکس اختلال ایجاد می کند. با گذشت زمان و طی چند هزار کیلومتر، این قابلیت از بین می رود. در این زمان، نیاز است تا دوباره عملیات تبدیل انجام شود. این کار هزینه سنگینی را به صاحب خودرو تحمیل می کند. ضمن اینکه نگهداری از این نوع گیربکس، سخت می باشد.

معایب تبدیل گیربکس دنده ای به اتوماتیک

چند نکته درباره ی تبدیل گیربکس

1- تبدیل گیربکس دنده ای به اتوماتیک باعث ایجاد صداهای غیر عادی در موتور می شود.
2- این تبدیل قدرت خودرو را کم می کند.
3- تعویض رادیاتور اصلی با آهنی باعث گرم شدن بیش از حد موتور خودرو در فصل تابستان می شود.

چند نکته درباره ی تبدیل گیربکس

نتیجه گیری

اگر قصد دارید تا گیربکس دستی خودرو خود را به حالت اتوماتیک درآورید، از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. قبل از هر کاری اطلاعات کافی را در این زمینه به دست آورید و تمام جوانب کار را بسنجید. سپس برای آموزش تبدیل گیربکس دستی به اتوماتیک خودرو به آموزشگاه مکانیک خودرو مراجعه کنید. زیرا این یک کار حرفه ای و عملی می باشد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =